Stanowisko NKO

Rafał Trzaskowski Kandydat Demokratyczny Nadzwyczajny Kongres Stowarzyszenia „ORDYNACKA”  Stanowisko w sprawie wyborów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

„Prosimy i nalegamy, by zachowując wszelkie środki ostrożności, jednak nie bacząc na ryzyko zarażenia, pójść na wybory 12 lipca 2020 roku i dołożyć własny głos do przywrócenia tak bliskiej nam instytucji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej szacunek i godność właściwą temu urzędowi za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego.

Niepokój – to słowo najlepiej oddaje nasze uczucia, gdy myślimy o Polsce i świecie w roku 2020.

Od pięciu lat żyjemy w warunkach kryzysu ustrojowego, zagrożeni dyktatorskimi zapędami rządzącej narodowo-katolickiej partii jednego wodza. W niebezpieczeństwie znalazł się cały dorobek ostatniego 30-lecia: liberalna demokracja gwarantująca wymianę elit politycznych poprzez wolne i uczciwe wybory, prawa mniejszości, niezależny wymiar sprawiedliwości, sprawna i rosnąca społeczna gospodarka rynkowa, bezpieczne miejsce wśród państw i narodów tworzących Unię Europejską.

Ten radykalny, prawicowy zwrot ku przeszłości został na chwilę przyćmiony katastrofą zdrowotną, jaką grozi epidemia COVID-19. Wbrew uspokajającym komunikatom ze strony rządu daleka jest ona od zakończenia a jej skutki odcisną trwałe piętno na naszej cywilizacji. Jednym z nich będzie nadciągający kryzys gospodarczy, który już ogarnął USA i Europę Południową a za chwilę odczujemy go także w Polsce. Spowszedniała nam nadciągająca powoli i nieuchronnie katastrofa klimatyczna, która grozi egzystencji rodzaju ludzkiego, jest śmiertelnym zagrożeniem zwłaszcza dla pokolenia naszych dzieci i wnuków.

Co w tej sytuacji może i powinna robić organizacja społeczna w której pięćdziesięciolatek jest zaliczany do młodzieży?

Nie poddawać się!

Doświadczenie, a tego nam nie brakuje, pozwala na szczyptę optymizmu. Nasze pokolenie ma za sobą trudne, wypełnione beznadzieją lata 80’, ma pamięć o rodzicach, którzy przeżyli koszmar wojny i okupacji, ale zdołali odbudować kraj, z którego jesteśmy tak dumni.

Sam optymizm oczywiście nie wystarcza. Potrzeba współpracy, potrzeba odwagi i determinacji. Pierwsza okazja i zarazem ważny powód, żeby te cechy zademonstrować zdarzy się już za tydzień, 12 lipca. Druga tura wyborów prezydenckich może przynieść tak wyczekiwaną przez demokratyczną opozycję odmianę losu. Dlatego prosimy i nalegamy, by zachowując wszelkie środki ostrożności, jednak nie bacząc na ryzyko zarażenia, pójść na wybory i dołożyć własny głos do przywrócenia tak bliskiej nam instytucji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej szacunek i godność właściwą temu urzędowi za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego. To może być pierwszy, zwykle najtrudniejszy krok by zacząć działać: zadbać o służbę zdrowia i inne usługi publiczne, zapobiec z pomocą Unii Europejskiej zapaści gospodarczej, zacząć wreszcie działać na rzecz energii odnawialnych, ochrony środowiska naturalnego, na rzecz czystego powietrza.

Jeszcze nic straconego!

Nadzwyczajny Kongres Stowarzyszenia „Ordynacka”

Przygotował Robert Kwiatkowski