A P E L

Andrzej Orecki – Kraków

Apel do członków Stowarzyszenia „Ordynacka”

 Przyzwoity człowiek, walczy do końca !

    Chciałem, z tego miejsca, zaapelować do moich koleżanek i kolegów, o podjęcie wysiłku aktywnego uczestnictwa „O” w zbliżającej się II turze wyborów prezydenckich.

Wiem, że czas jest trudny i niesprzyjający jakimkolwiek wyzwaniom,panosząca się pandemia,niepewność jutra, rozpoczynające się  wakacje itp.itd.,Ale zamiast dywagować nad trudnościami,zastanówmy się wspónie co możemy zrobić tu i teraz,żeby wspomóc walkę o lepszą Polskę. Może nie jesteśmy już tak piękni i młodzi,ale dalej mądrzy,wykształceni,wrażliwi i odpowiedzialni. I tego nam nikt nie odbierze.

Los dał  nam kolejną szansę, by współdecydować o przyszłości kraju i o drodze jaką wybierzemy na kolejne lata. Wykorzystajmy ją i nie odpuszczajmy!

A sytuacja jest poważna! Te wybory, to w gruncie rzeczy plebiscyt, w którym musimy się opowiedzieć, albo za Polską  konserwatywno-wyznaniową, pełną dyskryminacji, fobii i kompleksów reprezentowaną  przez kandydata Zjednoczonej Prawicy, a Polską otwartą, tolerancyjną, postępową, opartą na zasadach demokratycznego państwa prawa, proponowaną przez przedstawiciela opozycji demokratycznej.

Wybór należy do nas, ale tym razem nie wystarczy tylko być, trzeba jeszcze coś z siebie dać!

Wiem,że to trudne zadanie,ale wbrew pozorom,możemy zrobić wiele! Tak się bowiem ułożyła scena polityczna po I turze wyborów,że o końcowym zwycięstwie ,mogą decydować nie setki tysiący, ale  pojedyncze głosy.

Dlatego naszym obowiązkiem przed II turą wyborów  jest wzajemne aktywizowanie siebie, naszych przyjaciół i znajomych oraz  przekonywanie nieprzekonanych,do czynnego uczestnictwa w wyborach i poparcia kandydata opozycji demokratycznej na Prezydenta RP.

Taki właśnie wybór,może stać się punktem zwrotnym w rozpoczęciu budowy Wspólnej Polski, Polski dla wszystkich obywateli, którzy darząc się wzajemnym szacunkiem ,będą walczyć o przywrócenie wiary w Konstytucję i demokratyczne państwo prawa,  Jest o co walczyć!

Dlatego zwracam się do Rady Naczelnej „O”z propozycją  powołania:

 Komitetu na rzecz wsparcia wyboru kandydata opozycji demokratycznej na Prezydenta RP”

którego celem ,przy wykorzystaniu kontaktów telefonicznych,poczty mailowej i mediów społecznościowych, byłaby:

  1. aktywizacja wszystkich członków i sympatyków „O” do czynnego uczestnictwa w II turze   wyborów i podjęcia akcji, wsparcia kandydata opozycji demokratycznej na Urząd Prezydenta RP,
  2. podjęcie próby, przekonania nieprzekonanych o  konieczności uczestnictwa w wyborach i wsparcie kandydata opozycji demokratycznej.
  3. w celu społecznej kontroli wyborów wspieramy w każdym środowisku  Obywatelską Kontrolę Wyborów,    do której będziemy mogli przekazywać informacje o  wszystkich zauważonych nieprawidłowościach i naruszeniach prawa wyborczego podczas II tury  wyborów. Dane te byłyby przekazane PKW i Sztabowi  Wyborczemu popieranego kandydata.

 Przyzwoici ludzie nie odpuszczają! Przyzwoici ludzie walczą do końca!

Myślę, że ten apel po niewielkich przeróbkach, mógłby się stać naszą wspólną odezwą, a jej wyniki  i nasze zaangażowanie, chociażby w części wypełni społeczną misję „Ordynackiej” do której zobowiązaliśmy się w licznych dokumentach i deklaracjach.                      

W nowych okolicznościach, gdy Świat stanął na głowie, powinniśmy odbyć poważną debatę nad dalszym funkcjonowaniem „O”, bo jeżeli nie będziemy pamiętać o celach i wartościach dla których się stowarzyszyliśmy, to pozostanie pustka, po której Przewodniczący, z nowym statutem w  ręku, będzie mógł tylko zgasić światło. Obym się mylił.

 Z poważaniem

Andrzej Orecki