R.I.P. KRYSTYNA

Krystyna Łybacka nie żyje

Koleżanki i Koledzy,

Dziś na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu w imieniu nas wszystkich pożegnaliśmy Krystynę Łybacką.

Zmarła 20 kwietnia po krótkiej i ciężkiej chorobie nowotworowej. Dr Krystyna Łybacka ukończyła matematykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat była wykładowcą na Politechnice Poznańskiej. Stamtąd w 1991 roku trafiła do polityki, w której aktywnie pracowała do 1 lipca 2019 roku, kiedy to ogłosiła zakończenie swojej politycznej działalności.

Zawsze związana ze środowiskiem akademickim, z lewicą, z Poznaniem i Wielkopolską. Posłanka siedmiu kadencji – nie pokonana w żadnych wyborach. Najlepsza europosłanka w dziedzinie edukacji, kultury i mediów. Minister Edukacji i Sportu.

Członek Rady Senatorów Stowarzyszenia Ordynacka. Przede wszystkim zaś Krystyna była dobrym i otwartym człowiekiem, lubiła ludzi i dla nich bardzo intensywnie pracowała. Miała poczucie publicznej służby i odpowiedzialności za słowa i czyny. Potrafiła słuchać wszystkich, umiała polemizować, uznawała siłę argumentów, a nie argumenty siły. Standardy polityczne jakie wyznaczyła i praktykowała przez prawie 30 lat „dama polskiej lewicy” wydają się dziś nieosiągalne.

Dziękujemy Ci Krystyno. Jesteś i będziesz z nami nadal w naszej pamięci.